Dzisiaj obalimy 5 mitów dotyczących ubezpieczeń.
MIT 1: Ubezpieczenie nie jest mi jeszcze potrzebne.
Mało kto zakłada, że coś złego może się mu przydarzyć. Zazwyczaj staramy się nie dopuszczać do siebie takich myśli. Ale czy to sprawi, że staniemy się „nietykalni”?
Nikt z nas nie wie, czym zaskoczyć nas może przyszłość. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie musi wyprzedzić zdarzenie i musisz go mieć zanim spotka Cię coś złego. Nie da się ubezpieczyć samochodu kiedy już go ktoś ukradł ani domu, który spłonął. Tak samo jest z naszym życiem i zdrowiem. Ubezpieczenie kupujemy zanim będzie potrzebne.
Nieprzewidziane okoliczności są częścią życia, pamiętajmy o tym.
MIT 2: Zakup polisy ubezpieczeniowej nie jest łatwy.
Nic bardziej mylnego - czasy spędzania godzin w oddziale ubezpieczeniowym to już przeszłość. Teraz praktycznie wszystko załatwi się od ręki. Można przez Internet bez wychodzenia z domu czy biura. Ja polecam umówić się na rozmowę czy spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym, który wszystko dokładnie objaśni i wytłumaczy.
To bardzo oszczędza czas bo samodzielne studiowanie wielu ofert i porównań bywa czasochłonne i potrafi nieźle zamieszać w głowie. To trochę tak jak szukanie diagnozy choroby i lekarstwa u dr. Google😊
MIT 3: Wykupione ubezpieczenie nie gwarantuje otrzymania pieniędzy.
Nie raz, nie dwa, pewnie każdy słyszał, że ktoś nie otrzymał pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy ktoś w ogóle zastanawiał się dlaczego doszło do takiej sytuacji, czy od razu było przesądzone, że ubezpieczyciel = nieuczciwość?
Główną przyczyną braku wypłaty z ubezpieczenia jest brak danego ryzyka w wykupionym zakresie ubezpieczenia..
Bywa, że przyczyną braku wypłaty jest to, że niezbędne dokumenty dotyczące zgłoszenia szkody, były źle wypełnione lub były niekompletne.
Aby uniknąć nieporozumień, warto przy zakupie ubezpieczenia dobrze przemyśleć w jakich sytuacjach ma działać ubezpieczenie i zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to bardzo ważny dokument i jest nierozłączną częścią naszej umowy, jest tam opisane min. jak prawidłowo zgłosić roszczenie.
MIT 4: Każde ubezpieczenie jest takie samo.
Jest jedna prosta zasada - ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Każda polisa ubezpieczeniowa może być inna, może posiadać różny zakres, sumy ubezpieczenia, inne wyłączenia i warunki umowy. Ubezpieczenie to pieniądze wypłacane w różnych sytuacjach losowych. Za diagnozę udaru można z jednej polisy otrzymać 3 000 zł, z innej 100 000 zł a z jeszcze innej nic bo nie było tej choroby w zakresie ubezpieczenia. Takich przykładów można by mnożyć.
Ważne, aby dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczenia, aby później się nie rozczarować.
MIT 5: Niższa składka ubezpieczeniowa lepiej się opłaca.
Nie ważne jakie ubezpieczenie, ważne że jest. Wielu ludzi szuka najtańszych rozwiązań i składka jest głównym kryterium wyboru. Błąd! Jeśli coś kosztuje niewiele to oznacza, że ryzyko wystąpienia tego zdarzenia jest niewielkie lub niewielka jest suma ubezpieczenia. Dla przykładu – ubezpieczenie w razie śmierci wskutek NW jest zdecydowanie tańsze niż ubezpieczenie na wypadek śmierci bez względu na przyczynę. Dlaczego? Bo tylko niecały 1% ludzi ginie w wypadkach a pozostali umierają z innych powodów.
Ubezpieczenie nie powinno być traktowane jako dodatek. Wyższa składka gwarantuje większy zakres ochrony oraz pozwoli lepiej zabezpieczyć się na wypadek sytuacji kryzysowej.
Niezwykle istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się tym, w jakich sytuacjach i jak zadziała dane ubezpieczenie.
Rozmyślasz nad ubezpieczeniem i chcesz uzyskać szczegółowe informacje, dostosowane pod Twoje potrzeby? Zapraszam Cię w takim razie, do niezobowiązującej rozmowy, w której postaram się wszystko dokładnie i jasno wytłumaczyć. 😉