Ubezpieczenie domu lub mieszkania
Możesz ubezpieczyć mieszkanie, dom, dom w budowie i letniskowy. Ochrona pełnej wartości Twojej nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych to podstawa. Nie bez kozery piszę „pełnej wartości” bo z tym bywa różnie. Aby zrobić to dobrze ustal prawidłową sumę ubezpieczenia. Sumę ubezpieczenia dla mieszkania ustal na podstawie jego wartości rynkowej. Suma ubezpieczenia dla domów, budynków mieszkalnych i budowli powinna pozwolić na ich odbudowę w tej samej lokalizacji, z zachowaniem dotychczasowych parametrów oraz na pokrycie kosztów prac wykończeniowych, zwykłego transportu i montażu. Suma ubezpieczenia dla elementów stałych i ruchomości domowych powinna pokryć koszt zakupu lub wytworzenia nowych przedmiotów tego samego rodzaju, a także pokryć koszty ich zwykłego transportu i montażu. Jeśli wybierasz ubezpieczenie wg wartości rzeczywistej, pamiętaj o uwzględnieniu stopnia faktycznego zużycia.
Dodatkowo w polisie swojej nieruchomości możesz mieć inne ryzyka tj:
- Kradzież z włamaniem również z pomieszczeń przynależnych jak np. piwnice czy budynków gospodarczych
- Kradzież zwykła bo ktoś może ukraść Ci siłownik do bramy
- Powódź i zalanie opadami atmosferycznymi
- Ubezpieczenie kosztów najmu lokalu zastępczego
- Stłuczenie elementów szklanych (np. akwaria, lustra płyty indukcyjne)
- Skutki wandalizmu w tym graffiti
- Twoje rośliny w ogrodzie
- OC w życiu prywatnym z możliwością rozszerzenia o OC Najemcy
- Leczenie weterynaryjne psa lub kota po wypadku komunikacyjnym, pogryzieniu lub okaleczeniu podczas kradzieży
- Szkody wyrządzone przez zwierzęta
- Podróż
- Rower
- NNW
- Szkody powstałe w wyniku ataków terrorystycznych
- Assistance
Jeśli masz już ubezpieczone mienie, to pamiętaj!
- Przygotuj się do zimy. Zabezpiecz instalację wodną i centralnego ogrzewania przed mrozem, utrzymuj właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Zamknij i opróżnij z wody instalacje wodne i centralnego ogrzewania w obiektach nieużywanych i pozbawionych stałej opieki, takich jak np. domek letniskowy.
- Jeżeli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia uznasz, że jego suma jest za niska bo właśnie skończyłeś remont to koniecznie doubezpiecz swoje mienie.
- Zrób przeglądy. Utrzymuj mienie w należytym stanie technicznym, konserwuj je oraz przeprowadzaj przeglądy wymagane przez prawo. Brak ważnych przeglądów może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Dlatego to takie ważne. Przeglądy zleć wykwalifikowanym specjalistom i zachowaj protokoły.
SPRAWDZAJ STAN TECHNICZNY: co najmniej raz w roku – instalacji gazowych i przewodów kominowych, co najmniej raz na 5 lat – badanie instalacji elektrycznej.